Türkiye’nin İlk Şarj Edilebilir Hibrit Otomobili Yeni Toyota C-HR FALKEN ile Yola Çıkıyor

Türkiye’nin İlk Şarj Edilebilir Hibrit Otomobili Yeni Toyota C-HR FALKEN ile Yola Çıkıyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye (TMMT) Yeni C-HR Üretimine Başladı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye 1994 yılından beri Adapazarı’ndaki tesisinde üretiminin büyük kısmını Avrupa’da 30’dan fazla ülkeye ihraç ederek faaliyetini sürdürüyor. Corolla ve C-HR modellerini üreten Toyota Türkiye’nin bu iki modeline de Sumitomo Rubber Grubu Dunlop ve Falken markaları ile lastik tedarik ediliyor.

Türkiye’de üretilen ilk şarj edilebilir hibrit (PHEV) otomobil olan yeni Toyota C-HR’nin, hattan çıkış töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır’ın da katılımıyla 4 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Falken markası ZIEX ZE310 deseni ve 225/55R18 98V ebatıyla yeni C-HR için fabrika standardı olarak seçildi. Yeni C-HR, Falken mühendislerinin C-HR için özel olarak tasarlayıp geliştirdiği bu yeni lastik ile yola çıkacak.

İkinci nesil yeni C-HR, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından Sakarya’da üretilecek. Hibrit ve şarj edilebilir versiyonlardan oluşan yeni C-HR Türkiye’de üretilen ilk şarj edilebilir hibrit otomobil olacak. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, sarj edilebilir C-HR’yi dünyada ilk kez Türkiye’deki fabrikasında üretecek ve Toyota’nın Avrupa’daki fabrikaları arasında şarj edilebilir otomobil üreten ilk fabrika olacak. Sakarya’daki fabrika bir ilke daha ev sahipliği yapacak ve ayrıca Toyota Avrupa bölgesindeki ilk batarya üretim hattı da Sakarya’da kurulacak. Yeni C-HR’nin, Toyota’nın Avrupa’da 2025 yılına kadar 1,5 milyon adet otomobil satış hedefine önemli bir katkıda bulunması bekleniyor.

Toyota Türkiye’nin davetiyle hattan çıkış törenine katılan ve etkinliğin ardından konuşan Sumitomo Rubber AKO CEO’su Mr. Toshihiko Komatsu “Türkiye’de ürettiğimiz premium markalarımızla ülkemizi daha ileriye taşımak için dönüm noktası olabilecek bu yeniliğin bir parçası olduğumuz için çok gururluyuz. Emek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ederim.” dedi.