Yeni Lastik Aşınma Tespit Teknolojisi Sumıtomo Rubber Industries’in Sensing Core Teknolojisi İle Geliştiriliyor

Yeni Lastik Aşınma Tespit Teknolojisi Sumıtomo Rubber Industries’in Sensing Core Teknolojisi İle Geliştiriliyor

Falken Lastiklerinin ana şirketi olan Sumitomo Rubber Industries (SRI), güvenliği artırmak ve otomotiv endüstrisinin değişen yeni mobilite trendlerini gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak için yeni lastik aşınma algılama teknolojisi geliştirdi.

Çığır açan bu son buluş , SRI’ın tescilli “Sensing Core ” teknolojisi ile geliştirilmektedir. SRI’ın lastiklerin dinamik davranışına ilişkin kapsamlı araştırması sayesinde, bu yenilikçi teknoloji, basınç, yük ve yol koşulları dahil olmak üzere lastikle ilgili çeşitli koşulları algılayabilmesinin yanı sıra lastik aşınması algılama özelliği de eklenmiştir.

Özelleştirilmiş dijital filtreleme teknolojisi, lastikler dönerken lastik hızı sinyallerini analiz eder ve yorumlar, bunu, diş sertliğini hesaplamak ve aşınma seviyelerini belirlemek için motor verileri ve diğer araç bilgileriyle birleştirir. Bu teknoloji, sürücüleri yalnızca lastiklerinin aşınma durumu konusunda uyarmakla kalmaz, aynı zamanda bulut üzerinden lastik koşullarının merkezi yönetimini de sağlar.

Sensing Core teknolojisini diğerlerinden ayıran; lastikleri sensör olarak kullanarak ek dedektöre ihtiyaç duymaz ve bakım gerektirmez. Tekerlek hızı sinyal verilerini ve diğer bilgileri bulut üzerinden paylaşma özelliği ile olası sorunların bulut tabanlı olarak algılanmasına da olanak tanır.

Sensing Core, mobilite ve taşıma hizmeti sağlayıcıları arasında gelecekteki uygulamalar için muazzam bir potansiyele sahiptir ve bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltırken operasyonların genel güvenliğini de sağlar. CASE (Bağlantılı, Otonom, Paylaşımlı, Elektrikli), MaaS (Hizmet Olarak Mobilite) ve diğer yeni mobilite taleplerini karşılamak için lastiklerin ve çevre birimlerinin geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlayan SRI'ın Akıllı Lastik Konseptine katkıda bulunan ve otomotiv endüstrisinin geleceğini şekillendiren önemli bir teknolojidir.

KAYNAK:
https://www.falkentyre.com/en/press/article/new-tyre-wear-detection-capability-enhances-sensing-core-technology