SRI, Uluslararası Lastı̇k Teknolojı̇sı̇ Ödüllerı̇'nde 'Yılın Çevresel Başarısı' Ödülünü Aldı

SRI, Uluslararası Lastı̇k Teknolojı̇sı̇ Ödüllerı̇'nde 'Yılın Çevresel Başarısı' Ödülünü Aldı

Sumitomo Rubber Industries Ltd (SRI), bu yılki Lastik Teknolojisi Uluslararası Ödülleri'nde, İnovasyon ve Mükemmellik dalında 'Yılın Çevresel Başarısı-Üretim" ödülü aldı.

Daha çevreci ve sürdürülebilir bir endüstriye yönelik en son gelişmeleri takdir eden ödüller, lastik endüstrisinden ve bilim uzmanlarından oluşan bir panel tarafından belirleniyor.

SRI'ın lastik ömrünü uzatmak için hidrojenlenmiş polimer kullanan 'Performans Sürdürme Teknolojisi', Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen etkinlikte Sumitomo Rubber Avrupa Genel Müdürü Dr. Bernd Löwenhaupt'a takdim edilen ödül aldı.

'Performans Sürdürme Teknolojisi' lastik aşınmasını ve zaman içinde meydana gelen doğal bozulmayı bastırarak lastiklerin daha uzun süre performans göstermesini sağlar. SRI, lastiğin eskimesine neden olan moleküler düzeydeki mekanizmalara ışık tutmak için bir Yapay Zeka Teknolojisi olan 'Tyre Leap AI Analysis' ve 'Advanced 4D Nano Design'ı kullanıldı. Bu inovasyon, Sumitomo Rubber Grubunun güvenlik ve sürdürülebilirlik alanlarında kazanımlar sağlamak üzere lastikler ve çevresel hizmetler geliştirmek için kullandığı Akıllı Lastik Konsepti'nin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Dr. Löwenhaupt, "'Lastik Teknolojisi Uluslararası İnovasyon ve Mükemmellik Ödülleri'nde 'Yılın Çevresel Başarısı- Üretim' ödülünü almaktan büyük onur duyuyoruz" dedi. Japonya'da hidrojen kullanımını teşvik eden hükümetin ve Fukushima Eyaletinin desteğiyle, SRI bu projeyi çok içten bir işbirliği olan yaklaşımla ilerletmiştir.

Böyle bir ortaklık, Shirakawa'daki fabrikamızda güneş enerjisinden elde edilen doğal enerjiyle birlikte hidrojen kullanarak iklime zararsız bir şekilde Dunlop ve Falken marka lastikleri üretmeye başlamamızı sağladı. Lastik üretiminde çok önemli bir adım olan volkanizasyon işlemi, yüksek ısı ve basınçta buhar enerjisi gerektirir. Enerji kaynağını doğal gazdan hidrojene çevirmek bizim için büyük bir zorluktu, ancak bir yıldan uzun bir süredir bu şekilde üretim yapabiliyoruz.

Löwenhaupt sözlerini şöyle tamamlıyor: "Uzun vadeli sürdürülebilirlik politikamıza bağlıyız ve karbon-nötr bir topluma katkıda bulunmayı önemli bir konu olarak görüyoruz. Sürdürülebilir bir toplumun gerçekleştirilmesini destekleyerek 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma çabalarımızı hızlandıracağız. "'