Ana Sayfa / Haberler

SAT Açılış Töreni


Sumitomo Rubber AKO ortaklığı ile kurulan Çankırı fabrikamızın açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da katılımı ile yapılmıştır.

Açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "516.000.000 USD lik bu yatırımı ülkemize kazandıran Sumitomo Rubber AKO ortaklığına çok teşekkür ediyor, günlük 30.000 bin adet üretimin %80'inin ihraç edilecek olmasını da çok önemli buluyorum" diye konuştu.

 

 

Sumitomo Rubber Industries CEO su Sayın Ikuji Ikeda ise konuşmasına Türkçe "Merhaba" diyerek başladı. Başkan Ikeda, "Ankara'da meydana gelen terör olaylarında hayatını kaybedenlere rahmet diliyor, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum" dedi.

Daha sonra yatırımın katettiği aşamalara değinerek 2019 yılı sonu itibariyle günlük üretimin 30.000 adet ve çalışan sayısının 2.000 kişi olacağını söyledi.

Türk Japon dostluk bağının çok eskiye dayandığını ve Sumitomo Rubber ın Türkiye nin Cumhuriyetin 100 üncü kuruluş yıldönümünde (2023) dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine katkı sağlayacağına olan inancını belirtti.

Bu fabrikanın sadece büyüyen Türkiye pazarının değil, aynı zamanda yakın ülkeler ve özellikle Avrupa pazarı için çok önemli bir üretim merkezi olduğunu söylen Başkan İkeda, Sumitomo Rubber ın bu fabrikadan en yüksek kalite lastikleri sağlayacağının sözünü verdi ve burda bulunanların şirketimizin DUNLOP ve FALKEN lastikleri için desteklerini devam ettirmelerini diledi.

Başkan Ikeda konuşmasını Türkçe " Teşekkür ederim" diyerek bitirdi.

 

 

Kurdele Kesimi Töreni.